"Мовні перлинки"

«Мовні перлинки»

(мовленнєвий розвиток дітей молодшого дошкільного віку з використанням прийомів мнемотехніки)

Інформаційне перевантаження, що властиве нашому часу, має вплив особливо на дітей. Інтенсифікація навчального процесу приводить до цілого ряду порушень у стані здоров’я дошкільників і школярів. Тому педагоги вимушені шукати шляхи оптимізації навчального процесу, використовувати технології, які максимально знижують інформаційне навантаження на дітей. Одним із найефективніших методів зниження зазначеного негативного впливу є застосування мнемотехнічних методів запам’ятовування, що дозволить оптимізувати процес навчання.

Мнемотехніка – це процес засвоєння нової інформації за допомогою спеціальних методів і прийомів. Це нова освітня технологія, що допомагає кожній дитині комфортно та легко здобувати знання у будь-якому віці. Мнемотехніка використовує природні механізми пам'яті мозку і дозволяє повністю контролювати процес запам'ятовування, збереження і пригадування інформації.

К.Д. Ушинський писав: “ Навчайте дитину якимось невідомим йому п’яти словам – він буде довго та марно мучитись, та пов’яжіть двадцять таких слів з картинками, і вона їх засвоїть вмить ”.

В дошкільному віці переважає наочно-образна пам’ять, запам’ятовування має переважно мимовільний характер: діти краще запам’ятовують події, предмети, факти, явища, що близькі до їхнього життєвого досвіду. Тому вся нова інформація, нові знання мають спиратися на життєвий досвід дітей. Ми створюємо асоціації із добре знайомими поняттями, і отримуємо бажаний результат.

Дошкільний вік – це вік образних форм свідомості, і основними засобами, які дитя опановує в цьому віці, є образні засоби: сенсорні еталони, різні символи і знаки (перш за все це різного роду наочні моделі, схеми, таблиці і інше).

Орієнтовне перспективне планування роботи гуртка

Місяць

Мета

Спільна діяльність з дітьми

Вересень

Формувати вміння підбирати до іграшки мнемоквадрати з описом зовнішнього вигляду.

Розгляд іграшки (кошеня)

Збагачувати словник, розвивати довготривалу пам'ять.

Гра «Скарбничка слів»

Жовтень

Формувати вміння складати невелику описову розповідь за зразком вихователя про зібраний урожай. Тренувати в складанні найпростішої мнемо таблиці.

Складання розповіді «Дарунки осені»

Збагачувати словниковий запас, розвивати довготривалу пам'ять і логічне мислення.

Гра «Чарівники»

Листопад

Вчити дітей запам’ятовувати невеликі віршовані тексти за допомогою опорних таблиць.

Заучування вірша

П. Воронько «Їжачок – хитрячок»

Розвивати зорову пам'ять дітей.

Гра «Фотоапарат»

Грудень

Закріпити і розширити словник дітей по темі «Одяг»; складання невеликого тексту по мнемо таблиці.

Одяг. Розгляд таблиці-схеми «Порядок одягання на прогулянку»

Вчити описувати улюблену тварину за допомогою мнемо доріжки, мнемо таблиці запропонованої вихователем.

Дидактична гра "Моя улюблена тварина"

Січень

Формувати вміння переказувати казку за допомогою мнемо таблиці , виразно передаючи діалоги персонажів.

Читання та переказ казки «Рукавичка»

Вчити складати описову розповідь про  пташку за бажанням та допомогою мнемо доріжки , мнемо таблиці запропонованої вихователем.

Дидактична гра «Птахи»

Лютий

Закріпити знання дітей про зиму, формувати поняття причинно-наслідкових зв'язків і закономірностей явищ природи.

Тренувати дітей в умінні складати зв'язну розповідь за опорними картинками.

Складання розповіді «Зимова прогулянка»

Розвивати пам'ять, розумові операції, мовлення, фантазію, творчі здібності

Дидактична гра "Домалюй предмет (коло, трикутник, овал, прямокутник)»

Вчити складати описову розповідь за допомогою мнемо таблиці  по картині;

тренувати дітей в складанні найпростішої мнемо таблиці.

Складання описової розповіді «Мама миє посуд»

Збагачувати словник дітей дієсловами, розвивати зв’язне мовлення дітей.

Дидактична гра «Чарівна квіточка»

Квітень

Закріпити знання дітей про весну, тренувати дітей в умінні складати зв'язну розповідь за мнемо таблицею.

Складання описової розповіді «Весна прийшла»

Вчити створювати образи на основі схематичного зображення.

Дидактична гра «Намалюй слово»

Травень

Розвивати вміння дітей запам’ятовувати невеликі віршовані тексти за допомогою опорних таблиць.

Вивчення заклички «Вийди, вийди , сонечко»

Розвивати у дітей увагу, фантазію, творчі здібності. Розвивати уміння працювати колажами

Дидактична гра «Придумай казку по колажу"