"Барвиста Петриківка"

Програма гуртка образотворчого мистецтва «Барвиста Петриківка»

В естетичному вихованні дітей дошкільного віку значне місце належить творам народного декоративного мистецтва. Це наша гордість, безцінне духовне надбання народу. Він є особливо цінним для виховання та розвитку дітей.

Мета. Викликати інтерес до Петриківського декоративного розпису, надання практичної допомоги вихованцям, в оволодінні азбукою цього чарівного дивосвіту - петриківським розписом. Навчити використовувати набуті знання для безпосереднього розпису різних практично-спрямованих виробів.

Гурток «Петриківський розпис» покликаний розв'язувати такі головні завдання:

1.     Виявлення художніх здібностей, зокрема, до декору, розвинену фантазію, творчу уяву, витримку та силу волі.

2.     Опанування дошкільниками художньо-практичними вміннями та навичками у сфері декоративного петриківського розпису.

3.     Навчити малювати в різних техніках декоративні «зернятка», «горішки» та «перехідний мазок», які традиційні для петриківського розпису.

4.       Ознайомити дітей старшого дошкільного віку  з різними варіантами петриківських „мальовок".

5.     Збагачення емоційно-естетичного досвіду дітей , розуміння зв'язків народного мистецтва з природним і культурним середовищами життєдіяльності людини.

6.     Усвідомлення власної причетності до художніх традицій свого народу.

Практичне завдання до тем спрямовані на формування потреби у спілкуванні з творами народного петриківського мистецтва, розвиток творчих здібностей дошкільнят. Вихованці протягом усього заняття займаються безпосередньо розписами, поглиблюють свої знання про елементи розпису, кольорову гаму та палітру, про різноманітність матеріалу для розпису, про використання різних видів пензлів, паличок, пальців безпосередньо в ході самої роботи.

Діти старшого дошкільного віку повинні вміти: володіти на елементарному рівні традиційними технічними прийомами петриківського декоративного розпису. Виконувати найпростіші декоративні мотиви: „пусті" та „повні" горішки, квіти, пуп'янки, бутони, ягоди, листочки. Використовувати: при виконанні розписів палець, паличку, пензлі (акварельні, колонкові, «котячі») та інші засоби для досягнення оригінальності, неповторності та графічної виразності малюнку.

Діти старшого дошкільного віку повинні знати: послідовність виконання декоративного малюнку та засвоїти технічні прийоми, колорит, основи композиції.

Роботи дітей носять практичну спрямованість (подарунки, прикраси, розпис посуду).

Гурток «Петриківський розпис» допомагає художньо-естетичному та патріотичному вихованню дошкільників. Працюючи в одному гуртку, кожен з малюк  зможе долучитися до процесу створення справжнього мистецтва.

П Л А Н

Г У Р Т К О В О Ї    Р О Б О Т И

« Барвиста Петриківка »

Тема, підтема

Програмові  завдання

1.

Декоративний розпис як один із видів декоративно – прикладного мистецтва. Історія орнаментального мотиву

- Знайомство, з творами декоративно – прикладного мистецтва, декоративним розписом, історією виникнення

Основні засоби малювання

2.

Кольори веселки

-Знайомство дітей з різними фарбами.

-Вчити правильно застосовувати їх у декоративному малюванні.

- Закріплення знань про колір.

вересень

Колір як засіб художньої виразності

3.

Колірна гама класичного петриківського розпису

-Розширення уявлень про колір, колорит, поєднання кольорів

Ознайомлення з інструментами

4.

Наш помічник – «чарівний пензлик»

- ознайомлення дітей з різними видами  пензликів,тичків….

Декоративне малювання

5.

Прийоми декоративного малювання

-Вчити дітей виконувати:

пензликами різні за товщиною лінії;

робити крапку кінчиком пензля , тичком, піпеткою, пальчиками;

створювати візерунок на площинних та об’ємних предметах, правильно його розташовувати

-Формувати вміння робити мазок, подвійний мазок, поєднувати лінію, крапку

-Розширювати знання дітей про різні види української кераміки

жовтень – січень